Vides datēšanas laboratorija

Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un Zemes zinātņu fakultātes Vides datēšanas laboratorijas (turpmāk - VDL) mērķis ir nodrošināt LU zinātniskās darbības nepārtrauktību, sniegt atbalstu pētnieciskajā procesā, nodrošinot stabilo izotopu analīzes, iegūto rezultātu organizēšanu un interpretāciju.

VDL uztur un regulāri paplašina stabilo izotopu datu bāzi dabiskajos virszemes un pazemes ūdeņos, nokrišņos, augsnē un iežos. Tiek veikts ikmēneša stabilo izotopu monitorings nokrišņos un virszemes ūdeņosThe Global Network of Isotopes in Precipitation (GNIP) un The Global Network of Isotopes in Rivers (GNIR) tīklu nodrošināšanai sadarbībā ar Starptautisko atomenerģijas aģentūru (SAEA).  

Personāls regulāri papildina zināšanas par jaunākajām analītiskajām metodēm, instrumentiem, laboratorijas darba organizāciju un iegūto rezultātu interpretāciju SAEA rīkotajos kursos un semināros.

Vides datēšanas laboratorija sadarbojas ar stabilo izotopu laboratorijām Tallinas Tehniskajā Universitātes Ģeoloģijas institūtā un Viļņas Universitātes Ģeoloģijas institūtā. Laboratorija piedalās SAEA vispasaules starplaboratoriju rezultātu salīdzināšanā (WICO), darba kvalitātes uzlabošanai.

Laboratorijā nosakāmie parametri:
δ18O ‰ VSMOW (18O/16O)
δ2H ‰ VSMOW (2H/H)
δ13C ‰ VPDB (13C/12C)

Analīžu atkārtojamība ir ±0.2‰ δ18O, ±0.5‰ δ2H un ±0.5‰ δ13C

Kur var izmantot iegūtos rezultātus?
Ļoti plaši dabas zinatnēs, vides aizsardzībā, medicīnā, kriminālistikā, pārtikas autentifikācijā u.c..

Analizējamie paraugi:

  • Ūdens (nokrišņi, pazemes ūdens, virszemes ūdens) minimālais parauga daudzums ir 20 ml δ18O, δ2H analīzēm un 100 ml  δ13C noteikšanai.
  • Cietie organiskie paraugi (augsne, kūdra, pārtika utml.) < 1g.
  • Cietie iežu paraugi (dolomīts, kaļķakmens, fosīlijas (satur neorganisko oglekli)), atkarīgs no karbonātu satura parauga izmērs ~ 0,5 - 1 g.

Paraugu apraksts un paraugošanas instrukcija (angļu val.).

Laboratorijā tiek nodrošināta stabilo izotopu analīžu veikšana.

   

Laboratorijas iekārtas